Jakub Pikla

Kontaktní údaje

Jméno Jakub Pikla

Adresa Parková 1640, Chotěboř, 583 01

Telefon +420 720 236 452

E-mail jakub@pikla.cz

Web www.jakubpikla.czYoutube videa

Životopis CV

Kalendář akcí rozpis

Osobní údaje

Jakub se narodil se na Vysočině do prostředí pěveckého sboru. Po studiích na Gymnáziu Chotěboř a ZUŠ Chotěboř přešel na Konzervatoř Pardubice (2012-2017), kde se věnoval studiu dirigování (ve třídách profesorů J. Krygela, J. Brycha. T. Židka a J. Svejkovského) a varhan (Petr Hostinský). Od roku 2016 je studentem dirigování na AMU v Praze pod vedením doc. Tomáše Koutníka, doc. Hynka Farkače, prof. Jiřího Chvály, Mgr. Jaroslava Brycha a doc. Leoše Svárovského a prof. Františka Babického. V roce 2018 byl studentem na Kungliga Musikhogskolan ve Stockholmu ve třídách prof. Glenna Mossopa (orchestrální dirigování) a prof. Matse Nilssona a Fredrika Malmberga (sborové dirigování).

Jako Dirigent

Jako dirigent spolupracoval s různými, amatérskými či profesionálními soubory a orchestry, např. s Pardubickou komorní filharmonií či Orchestrem Národního divadla v Praze (závěrečný koncert mezinárodního festivalu Mladá Praha 2017, na kterém doprovázel začínající světové umělce). Pravidelně řídil Symfonický orchestr Konzervatoře Pardubice (který mj. získal 1. cenu v prestižní soutěži Concerto Bohemia 2014) na pravidelných školních koncertech či např. na výjezdních koncertech (Opočenská beseda, festival Athény Východních Čech v Chrudimi aj.).

Při své práci dirigenta se snaží propagovat také díla méně známých autorů - díky němu zazněla v českém prostředí po dlouhé době např. Missa pastoralis "Alma nox" slovenského skladatele Mikuláše Schneidera-Trnavského (1886 - 1958).

Založil Východočeský studentský orchestr, což je volné uskupení hráčů - kolegů z okruhu Konzervatoře Pardubice.

Spolupracoval také s významným českým vokálně-instrumentálním souborem Vox Humana, který se zabývá starou (renesanční a barokní) hudbou, a od jara 2017 je dirigentem Komorního orchestru Far Musica v Brandýse nad Labem.

Na jaře r. 2014 vyhrál 1. cenu v Mezinárodní dirigentské soutěži v Žilině a v listopadu 2015 2. místo na Mezinárodní dirigentské soutěži v Banské Bystrici.

Jako Sbormistr

Jakub má za sebou ke svému věku poměrně bohatou sbormistrovskou zkušenost. První krůčky učinil u Smíšeného pěveckého sboru Doubravan Chotěboř. Založil a dva roky vedl Pěvecký sbor Gymnázia Chotěboř (2011-2013), na podzim r.2014 vedl Pardubický komorní sbor Orfeus. Pracoval jako asistent sbormistra ve Vysokoškolském uměleckém souboru Pardubice (2013 - 2016), a také jako korepetitor a asistent sbormistra v Pardubickém dětském sboru Iuventus Cantans (2015 - 2016). V roce 2014 stál u obrození tradice pěveckého sboru v Golčově Jeníkově a spolu s místními sboristkami založili Ženský pěvecký sbor Donatio Artis, který vedl až do června 2017, kdy se s nimi loučil provedením kantáty Otvírání studánek Bohuslava Martinů. Poté předal žezlo svému kolegovi Ondřeji Mejsnarovi.

V současnosti je sbormistrem Smíšeného pěveckého sboru Doubravan Chotěboř (2016 - dosud), se kterým na podzim 2017 oslavil již 155. narozeniny tohoto sboru. Pravidelně s nimi pořádá různé koncerty (často i se symfonickou složkou) ve městě a okolí. V červnu 2017 se s nimi zúčastnil 60. ročníku soutěže FSU Jihlava.

Na Akademii múzických umění studuje dirigování u dvou velikánů českého sbormistrovství – prof. Jiřího Chvály a Mgr. Jaroslava Brycha

Pod jeho vedením se účastnil VUS Pardubice v létě 2015 mezinárodního projektu Singing Europe v polské Wrocławi, kde spolupracoval s významnými dirigenty, např. Paulem McCreeshem či Agnieszkou Franków-Żelazny

Několikrát se účastnil různých sborových a sbormistrovských kurzů a seminářů (Bohemia Cantat, Mezinárodní letní škola duchovní hudby Convivium, Międzynarodowa akademia chóralna In Terra pax, aj.)

Jako Varhaník

Jakub začínal na varhany hrát jako samouk v kostele sv. Jakuba staršího v Chotěboři a dodnes je spíše liturgickým varhaníkem.

Prošel několika kurzy - Mezinárodní letní škola duchovní hudby "Convivium" (David di Fiore, Miroslav Pšenička) a mezi lety 2015 – 2017 se školil u Petra Hostinského na pardubické Konzervatoři.

Jakub je též velmi žádaným korepetitorem, i liturgickým varhaníkem. Pravidelně vystupuje i sólově při různých koncertech.

Aktivně se věnuje péči o varhany, je předsedou Spolku pro opravu varhan v kostele sv. Jakuba staršího, apoštola, v Chotěboři, který má za cíl rekonstruovat varhany v Chotěboři.

Jako Skladatel

S prvními skladatelskými pokusy začal již v útlém dětství, kdy skoro všechna díla skončila buď v šuplíku nebo v koši.

S příchodem na konzervatoř přichází obrat. Docházel na konzultace a soukromě se věnoval studiu skladby (Jiří Kabát, Josef Picek). Mnoho jeho skladeb se již dostalo a stále dostává k provedení, jako např. Missa scholaris, op. 1 (věnovaná výročí 100 let založení Gymnázia Chotěboř), sbor Sub tuum praesidium, op. 2a (věnovaný VUS Pardubice) nebo klavírní kvinteto Scherzo camerato, op. 7 (věnováno Kabátovu kvartetu). Je také vyhledávaným aranžérem, nejčastěji spolupracuje s Police Symphony Orchestra.

Jeho skladba Vokální variace na píseň Vlaštovička lítá, lítá, op. 5 byla oceněna druhou cenou ve skladatelské soutěži Opava cantat 2015.

Kalendář akcí

15. 6. 2017 – Komorní filharmonie Pardubice / Sukova síň Domu hudby/ V. Novák – Slovácká suita/ absolventský orchestrální koncert

24. 9. 2017 – Orchestr Národního divadla v Praze / Rudolfinum – Dvořákova síň / Takumi Inagaki, Clarrise Moreau, Anna Fürjes, Hana Chang/ W.A. Mozart – Klavierkonzert G dur nr. 17, B. Martinů – Koncert pro hoboj a orchestr, Z. Kodály – Kádár Kata, Szegény vagyok (arie), P. I. Čajkovskij – Koncert pro housle a orchestr D dur/ Jakub Pikla – dirigent

15. 2. 2018 - Marinens Musikkår Karlskrona / Sparresalen Karlskrona / koncert s názvem "Nästa generation på pulten"/ 19.00

2. 3. 2018 – Akademie múzických umění Praha / Akademičtí komorní sólisté / Koncert z cyklu „Ti nejlepší“ / Lucie Vagenknechtová / J. Haydn – Symfonie 101 „Hodiny, J. Masenet – Árie z opery Manon Lescaut / 19.30

7.3. 2018 - Zahajovací koncert 11. ročníku festivalu Chotěbořské jaro / Kino Chotěboř / Pěvecký sbor Doubravan / 18.00

8. 3. 2018 - Koncert francouzských šansonů / Palác Atrium Pardubice / Komorní Filharmonie Pardubice, Chanson trio Coucou / 16.30

21. 4. 2018 - Unga dirigenter möter / Kungasalen (KMH Stockholm) / Östgöta Blåsarsymfoniker / 17.00

21. 11. 2018 - Koncert francouzských šansonů / Sukova síň Domu Hudby Pardubice / Komorní Filharmonie Pardubice, Chanson trio Coucou / 19.30